Vlastné projekty nadácie

Majstri triedenia

Náš projekt "Majstri triedenia" sme odštartovali v júni 2024 s cieľom podpory environmentálneho povedomia mladých ľudí a ich aktívneho zapojenia do riešenia otázky odpadu. Na našu výzvu o účasť vo vzdelávacom programe "Odpad sa nás týka (uzavrime jeho kruh)" reagovalo 32 škôl. Na základe dotazníkov sme v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) vybrali 7 z nich.

S úvodnými prezentáciami na školách sme začali na jeseň školského roka 2024/2025. Počas nich sme žiakov, ktorí prejavili záujem o účasť v našom programe naučili nielen to ako odpad triediť, ale aj ako zdielať nadobudnuté vedomosti so svojimi spolužiakmi a rovesníkmi (koncept peer-to-peer vzdelávania). Výsledkom nášho úsilia boli vynikajúce „peer to peer prezentácie“ študentov.

Rovesnícke vzdelávanie považujeme za veľmi dôležité a aj užitočné, pretože rozvíja kreativitu, kritické myslenie, podporuje prezentačné schopnosti, vzájomnú komunikáciu a schopnosť spolupráce. Vidieť ako sa žiaci navzájom vzdelávajú na tému triedenia odpadov bolo pre nás pozitívnym zážitkom. 

Prezentácie na jednotlivých školách sme hodnotili na základe kvality ich obsahu, originality, osobného prístupu, schopnosti zaujať publikum a celkovej motivácie. Po dôkladnom zhodnotení sme ocenili najúspešnejšie školy, a teda najúspešnejšie tímy žiakov nasledovne:

  1. miesto: Základná škola, Karpatská 8063/11, Žilina – odmenou pre zapojených žiakov je exkurzia do spoločnosti T+T, a.s., kde sa spracúva a zhodnocuje odpad.
  2. miesto: Základná škola s materskou školou, Spartakovská 5, Trnava – žiaci získali pre svoju školu sadu 40 ks CURAPROX košov na triedenie odpadu.
  3. miesto:
    • Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským – Alapiskola, Ul. práce 24, Komárno – Komárom – zapojení žiaci vyhrávajú exkurziu vo forme organizovanej pešej túry po koryte Starého Dunaja v regióne Žitného ostrova.
    • Základná škola Na Bielenisku, Pezinok – zapojení žiaci vyhrávajú exkurziu do spoločnosti Ecorec v Pezinku, špecializujúcej sa na odpadové hospodárstvo.

Každého, kto sa nášho projektu zúčastnil navyše odmeňujeme eco termofľašou 😊

Sme veľmi radi, že mladí ľudia majú chuť učiť sa, tvoriť a prispievať k udržateľnejšej budúcnosti. Preto budeme vyvíjať snahu o to, aby sme mohli v tomto projekte pokračovať aj v budúcnosti.

Projekt sme realizovali v úzkej spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky (INCIEN), za čo im veľmi pekne ďakujeme!

Vzdelávanie bez hraníc s Nadáciou CEF

My v nadácii veríme, že kľúčom k rozvoju spoločnosti ako takej je podpora talentov a kontinuálneho vzdelávania jednotlivcov. Pretože práve oni sú hybnou silou a hlavným pilierom verejného, súkromného a aj tretieho sektora.

Náš program s názvom „Vzdelávanie bez hraníc s Nadáciou CEF“ je navrhnutý tak, aby účastníkom poskytol praktické zručnosti a vedomosti potrebné pre ich osobný aj profesionálny rast. Program sa venuje širokému spektru tém, vrátane efektívnej komunikácie a vyjednávania, rozvoja kritického myslenia, riešenia konfliktov, prezentačných zručností, tímovej spolupráce, ale aj rozvoju digitálnych zručností. Mäkké zručnosti sú často podceňované a nepripisuje sa im dostatočný význam. Predstavujú však „základnú výbavu“, z ktorej môže jednotlivec čerpať nielen vo svojom pracovnom, ale aj v súkromnom živote.

V nadchádzajúcich rokoch plánujeme svoj projekt rozšíriť o nové vzdelávacie moduly na základe spätnej väzby účastníkov a aktuálnych potrieb spoločnosti.

Projekt "Vzdelávanie bez hraníc“ je významnou súčasťou našej misie podporovať vzdelanosť, rozvíjať talenty a vytvárať príležitosti pre každého, kto sa chce zlepšovať.

Otvorili sme univerzitné odborné kolégium v Komárne

Nadácia CEF odštartovala v septembri 2024 svoj nový projekt s názvom: "Rozvoj a podpora výchovno-vzdelávacích programov pre študentov univerzitných odborných kolégií, posilnenie cezhraničných medziinštitucionálnych vzťahov". V rámci tejto iniciatívy by sme v priebehu najbližších rokov chceli zriadiť 3 nové odborné kolégiá pre univerzitných študentov v Komárne, v Nitre a v Košiciach. Odborné kolégiá zabezpečujú študentom kvalitné ubytovanie, súdržnú komunitu, ale aj vzdelávanie nad rámec svojho oboru. Projekt realizujeme v spolupráci a za podpory budapeštianskej "Óbudai Egyetem".

Dunajský fond

Dunajský fond je platformou pre lepší a kvalitnejší život na rieke. Realizujeme ho ako samostatný nadačný program od roku 2015. V rámci fondu vytvárame priestor pre produktívnu diskusiu a zdieľanie informácií medzi aktérmi, ktorí pôsobia na slovenskom území Dunaja ako aj Malého Dunaja. Veríme, že otvorenosť, korektnosť vzťahov a spolupráca vedú ku kvalitnej, systematickej a prezieravej starostlivosti o územie rieky a k jeho udržateľnému rozvoju. Sústreďujeme ľudské a finančné zdroje a know-how, ktoré napomáhajú k dosahovaniu cieľov Charty Dunajského fondu. Bližšie viď: www.dunajskyfond.sk

Medzinárodná konferencia na počesť Károlya Szladitsa

Odborná konferencia s názvom „Verejné a súkromné právo v premenách času“ sa konala na počesť významnej osobnosti právnej vedy, univerzitného pedagóga a rodáka z Dunajskej Stredy Károlya Szladitsa. V slávnostnej sále Mesta Dunajská Streda sa dňa 24.4.2023 zišli významné osobnosti a predstavitelia judikatúry a verejného práva zo Slovenska, Maďarska, Rumunska a Srbska. Záštitu nad konferenciou prevzal emeritný sudca Ústavného súdu Slovenskej republiky Lajos Mészáros. Konferencia organizovaná Nadáciou CEF mala veľmi pozitívny ohlas zo strany odbornej verejnosti, informovali o nej slovenské aj zahraničné médiá.

Vzdelávacie workshopy

V roku 2023 Nadácia CEF zorganizovala niekoľko vzdelávacích workshopov. Ich účastníci si  osvojovali základné pojmy projektového manažmentu. Workshopy boli vedené interaktívnou formou, prácou v skupinách a za použitia prípadových štúdií. Využívali sa techniky z metodológie Agile a Training from the back of the Room. Podujatia prispeli k zlepšovaniu riadiacich a projektových zručností zainteresovaných osôb, ale hlavne k podpore strategického a kreatívneho myslenia, schopnosti spolupráce, využívania dostupných zdrojov a synergií. Primárnou cieľovou skupinou boli jednotlivci, s dôrazom na zástupcov verejného a tretieho sektora.

Medzinárodný projekt "DANUrB+"

Medzinárodný projekt DANUrB+  spolufinancovaný  zo zdrojov EÚ realizovaný v období rokov 2020 až 2022 združoval partnerov zo 6 krajín - zo Slovenska, Maďarska, Chorvátska, Srbska, Rumunska a Bulharska - konkrétne univerzity, mestá a regióny, mimovládne organizácie a profesionálne organizácie cestovného ruchu. Jeho hlavným cieľom bola podpora miestneho rozvoja a zvýšenie atraktívnosti podunajských oblastí pre domáci a medzinárodný cestovný ruch, prostredníctvom konkrétnych iniciatív v území. Našimi partnermi  zo Slovenska boli: Slovenská technická univerzita Fakulta architektúry a dizajnu, Európske zoskupenie územnej spolupráce Pons Danubii a mesto Štúrovo. Ďalšie informácie sú dostupné na webstránke projektu.

Vysaďme spolu stromy

Na jeseň 2022 uskutočnila Nadácia CEF v spolupráci s občianskym združením Kukkonia a dobrovoľníkmi z regiónu Žitného ostrova výsadbu stromov pozdĺž cyklistických trás pri Klátovskom ramene Malého Dunaja. Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Trnavského samosprávneho kraja.