14. júna 2024

Talent a odhodlanie si zaslúžia podporu

Bratislava, 13. júna 2024 – Chcú byť najlepší. Obetujú voľný čas aj pohodlie, aby svoj talent kultivovali a rozvíjali. Dvadsiatim piatim deťom a mladým ľuďom z celého Slovenska v tom teraz pomôže grant z programu TNE v celkovej výške 66 000 eur. Vybojovali si ho v silnej konkurencii, keď presvedčili odbornú porotu, že svoje sny chcú a vedia meniť na realitu. Grantový program TNE, ktorý im v tom pomôže, bol pôvodne známy pod názvom Talenty Novej Európy. Spoločný projekt spoločnosti SLOVNAFT, a.s., a Nadácie CEF počas svoje existencie podporil stovky výnimočných príbehov. Tento rok sa do 17. ročníka programu v kategóriách športu, umenia a vedy prihlásilo celkovo 204 detí a mladých ľudí vo veku od 9 do 25 rokov.

Najviac prihlášok prišlo počas trojmesačného registračného obdobia v kategórii športu, kde súperilo medzi sebou až 113 nadaných detí a mladých ľudí. V oblasti hudobného umenia porota posudzovala 46 žiadostí, v kategóriách balet a tanečné divadlo, vizuálne umenie a literárno-dramatické umenie sa o grant uchádzalo 22 talentov a do kategórie vedy sa prihlásilo 23 nádejných mladých vedcov a vedkýň. Finančný grant v oblasti umenia nakoniec získalo 13 detí a mladých ľudí, v kategórii športu program podporil 9 talentov a v kategórii veda získali grant 3 talenty.

Novinkou 17. ročníka bolo dvojkolové hodnotenie. V úvode výberového procesu odborná porota dôkladne zhodnotila doručené žiadosti, ktorých súčasťou bola aj povinná videovizitka. V odbornej porote boli huslista, dirigent a pedagóg Ewald Danel, bývalý riaditeľ Konzervatória Peter Čerman, profesor matematiky Anatolij Dvurečenskij, uznávaný vedec Chemického ústavu SAV Tomáš Bertók, vizuálna umelkyňa Ilona Németh, riaditeľka Činohry SND Miriam Kičiňová, dekanka Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU Irina Čierniková, športoví odborníci Ľubor Tománek a Denis Schvarcz a viceprezident Slovenského zväzu hádzanej Ernő Kelecsényi.

Pri hodnotení sme zohľadňovali predovšetkým doterajšie výsledky a motiváciu. Dôležitým kritériom boli aj osobné ambície nadaných detí a mladých ľudí a potenciál rozvoja do budúcnosti. Rozhodnutím odbornej komisie postúpilo do druhého hodnotiaceho kola 39 finalistov a finalistiek. Porote sa osobne predstavili v závere mája,“ približuje proces výberu Silvia Manczalová, správkyňa Nadácie CEF.

Aktuálny ročník TNE tiež zdvihol maximálnu výšku grantu pre jednotlivca až na 6 600 eur. „Pridelený grant sa dá využiť na nákup kvalitných hudobných nástrojov, učebníc, laboratórnych prístrojov, či športovej výbavy, ale tiež na financovanie profesijných a študijných pobytov v zahraničí, či športových podujatí a sústredení“, dopĺňa Silvia Manczalová.

Program TNE má za sebou sedemnásť ročníkov. Po celý čas sme nepretržite podporovali talentované deti a mladých ľudí Slovenska. Nevynechali sme ani jeden rok. Nedá sa ani opísať slovami, ako sme boli vždy a znovu ohromení vysokou úrovňou talentov, ktoré sa prihlásili do nášho programu. Náš dlhoročný program sa stal dôkazom, že na Slovensku máme veľa detí a mladých ľudí s veľkým potenciálom, ktorým sa oplatí pomáhať rásť. Sú ambiciózni, nadaní a šikovní. Posledná ingrediencia, ktorá im do mixu chýba, je primeraná finančná podpora. A tú dostanú od nás,“ hovorí Anton Molnár, riaditeľ Komunikácie spoločnosti SLOVNAFT, a.s.

Počas 17 rokov trvania grantového programu TNE získalo podporu od Slovnaftu a CEF spolu už viac ako 600  talentov, ktorí si prerozdelili prostriedky  v sume 1 112 000 eur. Viac informácií o programe Talenty Novej Európy nájdete na www.tne.sk a https://spoludokazemevela.sk/.

#SpoluDokazemeVela